Netting the work ή Δικτυώνοντας το έργο σου. 17 καλλιτέχνες ταξιδεύουν στην Ευρώπη της κρίσης προσπαθώντας να θέσουν σε διαφορετικές πόλεις τις ίδιες προσωπικές, πολιτικές και ψυχολογικές αναζητήσεις. Ο κύκλος ξεκίνησε από την Μπεζανσόν της Γαλλίας, συνεχίστηκε στο Βερολίνο και κλείνει αύριο στην Αθήνα στο Beton 7. Όλο το project θέλει να σχολιάσει την έννοια και τη σύνθετη χρήση της δικτύωσης και της πολιτικής στην παραστατική τέχνη, προσπαθώντας να εντάξει ερωτήσεις σε διαφορετικά πλαίσια, πολιτισμούς και πόλεις.

Η ιδέα ξεκίνησε και υλοποιήθηκε από τις Εύα Γιαννακοπούλου και Ριλέν (Rilène) Μαρκοπούλου. Το έργο συνδυάζει παραστατικές παρεμβάσεις, πολιτικές ανασφάλειες, ψυχολογικά φαινόμενα και ένα χρονοδιάγραμμα που εκτυλίσσεται μέσα από τα δρώμενα. Ένα πειραματικό ταξίδι, ένας ζωντανός οργανισμός φτιαγμένος από κινήσεις συνδεδεμένες με εθνικές, διεθνείς και γεωγραφικές καλλιτεχνικές ταυτότητες που εμφανίζονται μέσα από το πρίσμα των ψευδαισθήσεων που υπάρχουν στις πεποιθήσεις και τις αβεβαιότητες που έχουν χτιστεί μέσα μας.

Η εμπειρία βασίστηκε στην βαθύτερη εξέταση εννοιών όπως η «Δικτύωση» σε πολιτικό, οικονομικό και βιομηχανικό πλαίσιο, με τη παράλληλη αναζήτηση της καλλιτεχνικής ταυτότητας ως μια δίοδο εξέλιξης του «Εαυτού» μας που είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με το παγκοσμιοποιημένο πουθενά.

net2

Κατά τη διάρκεια του όλου του εγχειρήματος, καλλιτέχνες από τη Βόρεια και Νότια Χρεοκρατική Ευρώπη θα αναδείξουν τη δουλειά τους, προσπαθώντας να συνδέσουν τη φυσική τους μετακίνηση, την υποκειμενική πλευρά όσων τους περιτριγυρίζουν και την επιρροή τους. Η ποικιλία που υπάρχει στη καλλιτεχνική έκφραση, λόγω της αλλαγής των χώρων, και το να ταξιδεύεις χρησιμοποιώντας παραστατικούς τρόπους, θα τους επιτρέψουν να μεταφράσουν και μεταλλάξουν την πολύπλοκη πραγματικότητα μέσα από τη μετακίνηση και τη δικτύωση.

Τη Τρίτη στις 21:00 στο Beton 7 – Arts (Πύδνας 7, Βοτανικός) συναντάμε όλα τα δρώμενα από τους καλλιτέχνες, φέρνοντας όλες τις διαφορετικές ταυτότητες μαζί, προσπαθώντας να ανατρέψουμε τα στεγανά που έχουν χτιστεί γύρω μας. To τι θα δούμε σίγουρα θα μας εκπλήξει. Πάρτε μια μικρή ιδέα από τις φωτογραφίες κάποιων από τα performances στη Μπεσανζόν και το Βερολίνο.

Οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν:

  • Dísa Björnsdóttir www.bryndisbjorns.com
  • Aggeliki Bozou www.aggelikibozou.com
  • Eva Giannakopoulou www.evagiannakopoulou.com
  • Ioanna Gouzeli
  • Tatiana Ilichenko www.tvilichenko.com
  • Alexandros Kaklamanos www.alexandroskaklamanos.com
  • Samuel Kawakita
  • Aggelos Krallis http://angeloskrallis.com/
  • Thanos Kosmidis
  • Rilène Markopoulou www.rilene.com
  • Moritz Metzner www.flutwerk.com
  • Persefoni Myrtsou www.persefoni.co.uk
  • Danae Nagel www.danaenagel.com
  • Domenikos de Visser
  • Ilya Noé www.ilyanoe.com
  • Andreas Pashias http://andreaspashias.com/
  • Panos Sklavenitis www.panossklavenitis.com

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1107254629291719/

net3

net4

net5

net6

net7

net8

net9

Σχόλια

X